Πέμπτη 20 Μαΐου 2010

Κυπελλούχος Ισπανίας η Σεβίλλη (vid)

Το πέμπτο κύπελλο της Ιστορίας της κατέκτησε χθες το βράδυ η Σεβίλλη αφού επικράτησε στο μεγάλο τελικό της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Κάμπ Νου με 2-0. Οι Σεβιγιάννοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς, μόλις στο 5ο με...

δυνατό σουτ του Κάπελ έξω από την περιοχή. Όσο και να προσπάθησαν οι παίκτες της Ατλέτικο δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Το τελικό 2-0 πέτυχε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νάβας έφυγε στην αντεπίθεση και αφού πέρασε και τον Ντε Χέα, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Ατλέτικο Μαδρίτης (Κίκε Σάντσεθ Φλόρες) : Ντε Χέα, Ουϊφαλούσι, Περέα, Ντομίνγκεθ, Αντόνιο Λόπεθ, Ρέγες, Πάουλο Ασουνσάο (60΄ Ραούλ Γκαρσία), Τιάγκο, Σιμάο (60΄ Χουράδο), Φορλάν, Αγουέρο

Σεβίλλη (Μανόλο Χιμένεθ) : Πάλοπ, Κονκό, Σκιλασί, Εσκουντέ, Λούνα, Χεσούς Νάβας, Ζοκορά, Ρενάτο (90΄+ Λόλο), Κάπελ (88΄ Περότι), Κανουτέ, Νεγκρέδο (66΄ Ρομαρίκ)