Πέμπτη 20 Μαΐου 2010

Aρης : Ο νικητής του ντέρμπι

O Aρης είχε την ανάγκη της νίκης και των τριών βαθμών και με αντίπαλο τον αδιάφορο ΠΑΟΚ που είχε τερματίσει πρώτος δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε, την πέτυχε στο Κλέναθης Βικελίδης και τερμάτισε στην τρίτη θέσηη της βαθμολογίας, αφήνοντας στην τελευταία θέση τον Ολυμπιακό...

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με πολλές φάσεις και με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά. Ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο παιχνίδι τουυ Σάντος στον πάγκο παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στο αρχικό του σχήμα.
Οι παίκτες του Κούπερ άνοιξαν το σκορ στο 12ο με αυτογκόλ του Μαλεζά. Στο 22ο ο Παπάζογλου με κεφαλιά από εμφανή θέση οφσάϊντ έφερε το ματς στα ίσια. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αρης πήρε ξανά το προβάδισμα με καταπληκτική ενέργεια και άψογο γκολ του Χαβίτο. Ο ΠΑΟΚ όμως, ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεσηη πέναλτι του Τσιρίλο έπειτα από χέρι του Φερνάντες.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Κούπερ μπήκαν πιο δυναμικά και πήραν το προβάδισμα με 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάμπορα έπειτα από χέρι του Εντίνιο μέσα στην περιοχή. Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Αρης πέτυχε την δεύτερη νίκη του στα play off υποχρεώνοντας την ομάδα του Σάντος στην πρώτη της ήττα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σταθόπουλος με βοηθούς τους Ακρίβο και Μπαλτά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Αρης (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Πέσκοβιτς, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης, Ρονάλντο Γκιάρο, Νάτσο Γκαρσία, Φερνάντες, Αντού (82' Τόνι Κάλβο), Μεριέμ (90' Ντέιλι), Κάμπορα (80' Κάμπορα), Χαβίτο

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Αραμπατζής, Τσιρίλο, Εντίνιο (86' Ευθυμιάδης), Σορλέν, Μαλεζάς, Παπάζογλου (81' Μίλιεβιτς), Κουτσιανικούλης, Βιεϊρίνια, Σνάουτσνερ, Φιλόμενο