Δευτέρα 2 Αυγούστου 2010

Νίκη με ανατροπή για την Ξάνθη

Με το δεξί ξεκίνησε τους φιλικούς της αγώνες επί Ολλανδικού εδάφους η Ξάνθη. Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά επικράτησε στο πρώτο της φιλικό με 2-1 της Τουρκικής Σιβασπόρ κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση του ημιώρου όταν ο Κάμαναν εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Μπρούνο...

Στην επανάληψη οι Ακρίτες πίεσαν, και στο 51ο ο Πόϊ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η πίεση των παικτών του Νίκου Κεχαγιά έφερε και το δεύτερο γκολ όταν στο 74ο και πάλι ο Πόϊ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων :

SKODA ΞΑΝΘΗ : Γκσπούρνινγκ (65’ Βρονταράς), Πόι (76’ Τσουμάνης), Μαρσελίνιο (53’ Στιούαρτ), Μάνταλος (61’ Καθάριος), Φλίσκας, Κατόνγκο (61’ Μπούγκα), Κωστούλας (75’ Κομεσίδης), Μπέρτος, Έλινγκτον, Τζάγκι (69’ Σουάνης), Αντεφέμι (69’
Βασιλακάκης).

ΣΙΒΑΣΠΟΡ : Ραχίμοβιτς, Ντερελί, Χερλίκαγια, Ντιαλό, Ντενίς, Μεχμέτ Νας, Μπεκμερτσί, Μπρούνο, Καμανάν, Ερίς, Μεχμέτ Γιλδίζ. Έπαιξαν και οι: Ουγκούρ Καβούκ, Καάν Κονούκ, Ζιγιά Ερντάλ, Σεντάτ Γεσίλκαγια, Ιμπραχήμ, Πεντριέλ, Ιμπραχήμ Σαχίν, Αλισάν, Μουράτ, Κεϊτά, Φερχάτ, Ακίφ, Τζιχάν, Ταϊντέρ.