Παρασκευή 30 Απριλίου 2010

O Φορλάν την οδήγησε στον τελικό

Με χρυσό σκόρερ τον Φορλάν στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το δεύτερο εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του Europa League, αφήνοντας πίκρα στην ομάδα του Μπενίτεθ που ήθελε να πάει σε αυτό τον τελικό για να σώσει τη φετινή χρονιά. Αν και οι Ισπανοί ηττήθηκαν απόψε, χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα ήταν αυτοί που πανηγύρισαν με το σφύριγμα της
λήξης στο Ανφιλντ...

κάνοντας όλο το γήπεδο να τους χειροκροτάει. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολ που σημείωσε ο Ακουιλάνι στο 44ο, όταν το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου η Λίβερπουλ με σκόρερ τον Μπεναγιούν με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ στο 95ο πήρε το προβάδισμα με 2-0 και ταυτόχρονα κρατούσε την πρόκριση.
Επτά λεπτά αργότερα ο Φορλάν όμως εκτέλεσε από κοντά τον Ρέϊνα και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.